5. sınıfta hangi dersler var ve kaç saat?


5. sınıfta hangi dersler var ve kaç saat?

Ortaokul 1. sınıfta hangi dersler var ve kaç saat? 5. sınıfta hangi dersler var ve kaç saat? İlkokulun bitip ortaokulun başlamış olduğu orta 1. sınıfı başka bir deyişle 5. sınıfta öğrencilerimizin de ilk defa yoğun bir ders çalışma programına adaptasyon süreci başlamış durumdadır. Orta birinci sınıfta temel derslerin yanı sıra yan dersler de çok önemli bir hale gelmiş bulunmaktadır. Özellikle Matematik, Türkçe, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil dersleri en önemli derslerdir. TEOG öncesi ilk dönemeç olan 5. sınıfta öğrenciler ortaokula adaptasyon süreci içerisindedir. Ortaokulu ilk okuldan ayıran en önemli özellik ise çalışma disiplini kazanılması gereken sürecin artık olmazsa olmazlar arasında yer aldığı süreç olmasıdır. Öğrenciler her ne kadar orta okula geçmiş olsalar da henüz çocukluk psikolojisini atabilmiş değildir. Bu süreci çocuklarınızı mental ve psikolojik açıdan yormadan sağlıklı bir şekilde yönetmek çocuklarınızın başarısına artı değer katacaktır. 

Ortaokul 1. sınıf (5. sınıf) dersleri ve haftalık ders saatleri

Orta birinci sınıfta var olan derslerin listesi ve haftalık ders saati sayısı aşağıda sizinle paylaşılmıştır. Ders saatlerinden de anlaşılabileceği gibi 5. sınıf Türkçe dersi, 5. sınıf matematik dersi, 5. sınıf Fen Bilgisi dersi ya da 5. sınıf İngilizce dersi öğrencilerin en çok vakit ayıracağı ve geleceğini şekillendirecek dersler arasındadır. Bu sebeple öğrenciler yukarıda listelediğimiz temel derslere çalışma stratejisi ve çalışma disiplini kazanmalıdır. 6.sınıf-7.sınıf ve 8.sınıf ders notları TEOG puan hesaplamasında son derece önemlidir. Bu gerçeği göz önünde bulundurduğumuzda öğrencilerin var olan eksiklerini kapatabilmesi için son fırsatlarının 5. sınıfta yani orta 1. sınıfta kazanacağı çalışma disiplini olduğunu vurgulamakta fayda bulunmaktadır. 

5. sınıfta işlenecek dersler

Türkçe Dersi haftada 6 saat

Matematik Dersi haftada 5 saat 

Fen Bilgisi dersi haftada 4 saat

Sosyal Bilgiler dersi haftada 3 saat

Yabancı Dil dersi haftada 4 saat

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi haftada 2 saat

Görsel Sanatlar dersi haftada 1 saat

Müzik dersi haftada 1 saat

Beden Eğitimi ve Spor dersi haftada 2 saat

Seçmeli dersler haftada 8 saat

Haftalık Toplam ders saati 36 saattir

5. sınıfta işlenecek dersler ile ilgili önemli bilgiler

Haftalık 36 saatlik ders programının yorucu olmak yerine sıkılmadan geçirebilecekleri bir hale getirilmesi ancak ve ancak düzenli ders çalışma programı ve çalışma disiplini kazanılmasıyla mümkün olacağını paylaşmak isteriz. Çalışma disiplini kazanmış düzenli ders çalışan öğrenciler her an sınava hazır anlamına gelmektedir. Eksiği olmadığının farkında olan bir öğrenci ise hem okul derslerinde interaktif bir kişilik sergiler hem de sosyal hayatından feragat etmeden düzenli ve huzurlu bir birey olma özgürlüğünü hisseder.Derslere zevkle katılan öğrencilerin mutluluk hormonu normalden fazla salgılanacağı gibi öz güvenleri de yüksek olacaktır. Daha küçük yalarda strese maruz kalmayan bireyler yetiştirebilmek için çocuklarınıza rol model olabilecek eğitim danışmanlığı hizmeti alabileceğiniz gibi ebeveynler olarak sizler de yol gösterebilirsiniz. Fakat bilmelisiniz ki çocuklarınız tam şekil verilecek yaştadır. Onlara nasıl şekil verilirse onlar da o şekilde hayat çizgilerini belirleyeceklerdir.