1. sınıfta hangi dersler var ve kaç saat?


1. sınıfta hangi dersler var ve kaç saat?

İlkokul 1. sınıfta hangi dersler var ve haftada kaç saat ders işleniyor? İlkokul 1. sınıfta çocuklarımızın eğitim hayatlarında en önemli dönemleridir.Tabi sadece çocuklarımızın değil aynı zamanda velilerimizin de en önemli dönemleri. Çocuklarımız artık büyüdü ve okula başladı. İlkokul 1. sınıf dönemi çocukların gelecek eğitim hayatlarını belirleyecekleri en önemli dönemdir. Bu dönemde çocukların sorunsuz bir şekilde eğitim dönemine adapte olmaları çok önemli. Eğer çocuklar bu dönemde çok ciddi sıkıntı yaşarlarsa gelecek eğitim hayatlarında da çok ciddi sıkıntı yaşarlar. Asıl sorun çocukların okuldan soğumalarının önüne geçmek olmalıdır. Heyecanla bekledikleri okul hayatında hayal kırıklığına uğrarlarsa gelecek dönemlerde bu sıkıntı iyice artacaktır. Onun için hem öğretmenler hem de veliler bu durumların farkında olarak çocuklara yaklaşmalıdır.

İlkokul 1. sınıfta hangi dersler var?

İlkokul 1. sınıfta öğrenciler temel dersleri görüyorlar. Haftalık program 30 saatlik bir dersi içerecek şekilde müfredat hazırlanmıştır. Çocuklar temel eğitim derslerinin yanı sıra 4 saatlik serbest etkinlik zamanları da olacak. Devlet okullarında 1. sınıf öğrencilerinin bütün derslerine bir tane sınıf öğretmeni girecek. Özel okullarda durum biraz daha farklı. Özel okullarda bir tane sınıf öğretmeni, asıl öğretmen, aynı zamanda bir tanede yardımcı öğretmen olacaktır.

1. sınıf dersleri ve haftalık ders saatleri.

Türkçe 10 saat

Matematik 5 saat

Hayat Bilgisi 4 saat

Görsel Sanatlar 1 saat

Müzik 1 saat

Oyun ve Fiziki Etkinlikler 5 saat

1. sınıfta öğrenciler haftalık zorunlu 26 saat ders işliyorlar ve bunun yanı sırada 4 saat serbest etkinlik dersleri yapıyorlar. 1. sınıfta çocuklar okulda haftada 30 saat eğitim alıyorlar.

İlkokul 1. sınıfta öğretmen ne kadar önemli?

1. sınıfta en önemli konulardan bir tanesi şüphesiz öğretmen seçimidir. Çocuklarınız haftada 30 saat boyunca tek bir öğretmen ile ders işleyecekler. Sınıf öğretmenleri ile hem matematikte sayıları tanıyacaklar hem de Türkçe dersinde okumayı ve yazmayı öğrenecekler. Eğer sınıf öğretmeni çocuklarda olumsuz bir etki oluştururlarsa, çocukların eğitim hayatlarında zor kapanacak bir yara açacaktır. Bu durumu göz önünde bulundurarak öğretmen de yaklaşımını şekillendirmelidir. Öğrencilerin gelecek eğitim hayatlarını riske atmamak için sınıf öğretmeni tercihini doğru yapmalısınız.