YGS tarih konuları


YGS tarih konuları

TYT Tarih konuları öğrencilerin okul hayatları boyunca gördükleri Tarih dersi konularının derlenmiş ve de toparlanmış hali olarak karşımıza çıkıyor. Tarih dersine çalışmak, çalışmaya başlayana kadar öğrencilere zor gibi gözükse de başladıktan sonra akıcı bir biçimde zevkli olarak devam etmektedir. Tarih Bilimine giriş konusuyla başlayan konular yakın tarih konularıyla son bulmaktadır. Bu noktada konu anlatımı kısmını başarıyla tamamlamak isteyen öğrencilerimize önerilerimiz bulunmaktadır. Bu önerilerimiz arasında en önemli olanları; tüm öğrenciler ellerinde var olan imkanları sonuna kadar verimli olarak kullansınlar. Youtube veya benzeri video sitelerinde konu anlatımlı tarih dersi videoları arasından tercihlerini görsellerle beslenmiş olanlar yönünde kullanmaları olmalıdır.

TYT Tarih konuları neler?

Tarih Bilimi

Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar

İlk Türk Devletleri

İslam Tarihi ve Uygarlığı

Türk-İslam Devletleri

Türkiye Tarihi

Beylikten Devlete (1300-1453)

Dünya Gücü: Osmanlı Devleti (1453-1600)

Arayış Yılları (17. Yüzyıl)

Avrupa ve Osmanlı Devleti (18. Yüzyıl)

En Uzun Yüzyıl (1800-1922)

20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti

1. Dünya Savaşı – Milli Mücadeleye Hazırlık Dönemi

Kurtuluş Savaşında Cepheler

Türk İnkılabı

Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri

Türk Dış Politikası

Tarih dersi her ne kadar zevkle çalışılabilir bir ders haline getirilebilse dahi sözel derslerin ortak özelliği olan tekrar etmeyince unutulma durumunda olan bir derstir. Bu sebeple okurken sıkılan ve okul hayatı boyunca Tarih derslerinde yeterince tatminkar bir öğrenmeyi gerçekleştirememiş öğrenciler soyut kavramları görsellerle kavrama yolunu tercih etsinler. Konu anlatımlı kitaplardan çalışacak öğrencilerimiz ise betimlemesi kuvvetli kaynakları tercih etmelidirler. 

TYT Tarih konuları her ne kadar geniş bir kavram listesi içerse dahi soru dağılımlarının düzenli olarak geldiği konu başlıkları belirlenmiştir. Bu analizi yapmış olan kurumumuz sizin için hemen alt paragrafta bu listeyi sizinle paylaşmış bulunmaktadır. TYT Tarih konuları Tarihten zevk alan bir nesil olan ülkemiz gençliğine doğru yöntemlerle sunulduğunda gerçek öğrenmeleri ve kalıcı öğrenmeleri gerçekleşmiş olacaktır.