LYS edebiyat konuları


LYS edebiyat konuları

LYS edebiyat konuları üzerinden sorulan 56 soru LYS 3 sınavının edebiyat kısmını oluşturmaktadır. Yaklaşık 23 tane soru YGS konularından gelirken kalan 33 soru Türk Edebiyatı konularından gelmektedir. Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı ve Şiir yorumlama konuları Türk Edebiyatı soruları arasında öğrencileri en zorlayan kısımlar olarak göze çarpmaktadır. Son sınavlarda çıkan sosyal medya öğrenci paylaşımlarını da hesaba kattığımızda Edebiyat soruları çok zor sorulmamaktadır. 56 sorunun 54 tanesi test sorusu olarak sorulurken 2 tanesi açık uçlu soru olarak sorulmaktadır. Gelen soruların son yıllarda 2017 yılı Edebiyat soruları dahil olmak üzere müfredata uygun olarak sorulduğu paylaşılan bilgiler arasında yer almaktadır.

AYT edebiyat konuları nelerdir?

Güzel Sanatlar ve Edebiyat

Coşku ve Heyecan Dile Getiren Metinler (Şiir)

Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler

Öğretici Metinler (Edebiyat 9. Sınıf)

Tarih İçinde Türk Edebiyatı

Destan Dönemi Türk Edebiyatı

İslam Uygarlığı Çevresinde Gelişen Türk Edebiyatı

Batı Tesirindeki Türk Edebiyatına Giriş (Yenileşme Dönemi Türk Edebiyatı)

Tanzimat Dönemi Edebiyatı (1860-1896)

Servet-i Fünun Edebiyatı (Edebiyat-ı Cedide) (1896-1901) ve Fecr-i Ati Topluluğu (1909-1912)

Milli Edebiyat Dönemi (1911-1923)

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı (1923-…)

Cumhuriyet Döneminde Öğretici Metinler

Cumhuriyet Döneminde Coşku ve Heyecanı Dile Getiren Metinler (Şiir)

Cumhuriyet Döneminde Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler

Cumhuriyet Dönemi Halk Şiiri, 

1980 Sonrası Roman, 

Dünya Edebiyatında Roman, 

Cumhuriyet Döneminde Deneme, 

Cumhuriyet Döneminde Söylev konuları sınavda sorulmayacak.

YGS konularından sorulan Türk Dili ve Edebiyatı soruları arasında öğrencileri en çok zorlayan sorular paragraf soruları olmaktadır. Genel anlamda bilgi birikiminin tartıldığı ve okuduğunu anlamaya yönelik soruların sorulduğu LYS Edebiyat soruları öğrencilerin düzenli çalıştığı takdirde rahatlıkla çözebileceği sorulardan oluşmaktadır.

2017 - 2018 dönemi LYS edebiyat konularına nasıl çalışılmalı?

LYS edebiyat konuları konu anlatım kitapları ve fasikül benzeri kaynaklardan düzenli bir şekilde çalışılmalıdır. YGS Dil ve anlatım konularının da son derece önemli olduğu sınav olan LYS 3 sınavı öğrencilerin birçoğuna kolay gözükmektedir. Zaman yetmesi konusunda programlı çalışan öğrenciler sıkıntı yaşamamaktadırlar. Zaman sıkıntısı yaşanmasına sebep olacak tek durum öğrencilerin bilgi eksiğinin olmasına bağlı emin olamama ve birden fazla şık arasında kalıp düşünmesinden dolayıdır. Konu anlatımlı kaynaklardan çalışmaktan sıkılan öğrenciler sıkıldığı için çalışmalara ara vermek yerine konu anlatımlarının yer aldığı videolardan faydalanabilirler. Bu şekilde hem farklı bir dinamizm kazanır hem de ara vermeden çalışmalara devam ederek rakiplerinizin her daim önünde olma şansı yakalamış olursunuz. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz...