YGS coğrafya konuları


YGS coğrafya konuları

YGS Coğrafya konuları YGS ve LYS ye giren tüm öğrencilerin sorumlu olduğu konulardan oluşmaktadır. Coğrafya dersi konu anlatımı konusunda eksikler var ise mutlaka kapatıldıktan sonra soru çözümlerine geçilmelidir.

YGS coğrafya dersi konularına çalışırken en zinde olduğunuz zaman aralığı belirlenmeli ve düzenli bir çalışma programı eşliğinde ilerlenmelidir. Geçmiş yıllarda çıkmış soruların analizi yapıldığında belirli konular kendini ön plana çıkarmaktadır. bu konuların listesini sizinle paylaşıyoruz. 

TYT coğrafya konuları neler?

Doğa ve İnsan

Coğrafi Konum

Harita Bilgisi

Dünyanın Şekli ve Hareketleri

Atmosfer ve Sıcaklık

Basınç ve Rüzgarlar

Nem ve Yağı

İklimler

İç Kuvvetler / Dış Kuvvetler

Doğal Afetler

Su – Toprak – Bitki

Türkiye'nin Yer Şekilleri

Nüfus

Göç ve Yerleşme

Ekonomik Faaliyetler

Çevre ve İnsan

TYT coğrafya konusuna nasıl çalışmalıyım?

YGS Coğrafya konuları genel olarak nasıl çalışılacağı konusunda bir ortak özellik taşımaktadır. Konularda görsellerle desteklenmiş açıklamalı grafiklerle öğrenciye sunulmuş olduğu kaynaklar konu konu anlatımlı kaynaklar olarak tercih edilmelidir. İnternet kanallarında var olan youtube veya benzeri web siteleri konu anlatım videoları bulundurmaktadır. Görsel hafıza teknikleriyle öğrenme şüphesiz kısa zamanda YGS Coğrafya konularında başarılı olmak isteyen öğrencilerimize fayda sağlayacaktır. Özellikle unutulması mümkün konulardan oluşması sebebiyle belirli aralıklarla soru çözümlerinin yanı sıra konu tekrarları da mutlaka yapılmalıdır. Düzenli ve sistematik, bireye özgü çalışma programlarını mutlaka edininiz. Her bireyin verimli çalışabildiği saatler ve çalışma ortamları değişiklik göstermektedir. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurularak hazırlanacak çalışma programları olmazsa olmazlar arasındadır.