LYS geometri konuları


LYS geometri konuları

LYS geometri konuları LYS sınavında öğrencileri en fazla zorlayan soruları barındırdığı düşünülmektedir. Bu genel kanı geometri dersinde başarılı olma konusunda ne kadar çok sıkıntı yaşandığını göstermektedir. Geometri dersinde başarılı olmak isteyen öğrencilerimiz için tavsiyemiz önünüzde sınava kadar var olan zamanı, en verimli zamanlarınızı değerlendireceğiniz ve kendinizi zinde hissettiğiniz zamanları hesaba katarak bir YGS geometri çalışma programı oluşturmanız yönündedir. Geometri dersi sıfırdan başlayan bir öğrencinin dahi düzenli çalışma neticesinde ciddi gelişme kaydettiği bir derstir. 

AYT geometri dersine nasıl çalışmalıyım?

LYS geometri konularına çalışırken YGS geometri konularını ciddi anlamda hazmetmiş olmanız önemlidir. LYS Geometri konuları YGS Geometri konularını da içermekte olup bir miktar daha zorluk seviyesi artsa dahi %60-%70 oranında aynı konulardan sorulardan sorumlu olacaksınız. LYS Geometri sorularını çözerken en sık rastlanan sıkıntı ise süre yetmemesidir. Bu sebeple soruları çözebilir hale geldiğinizi gördükten sonra yapmanız gereken diğer adım süre tutarak soruları çözmeniz. LYS Geometri sorularını çözerken zor soruyu çözdüğünüz için size ekstra bonus puanı vermeyeceklerini bilmelisiniz. Bu sebeple LYS Geometri çalışmaları sırasında yalnızca soruları çözebilir hale gelmekle kalmayın, soruları hızlı bir şekilde çözebilir hale geliniz. 

AYT geometri konuları neler?

Temel Kavramlar

Doğruda Açılar

Üçgende Açılar

Özel Üçgenler

Dik Üçgen

İkizkenar Üçgen

Eşkenar Üçgen

Üçgende Alan

Açıortay

Kenarortay

Üçgende Benzerlik

Açı Kenar Bağıntıları

Çokgenler

Dikdörtgen

Özel Dörtgenler

Çemberler

Katı Cisimler

Prizmalar

Noktanın Analitiği

Doğrunun Analitiği

Çemberin Analitiği

AYT geometri konuları için program çıkarın.

LYS geometri konularından sorular gelen soruları çözebilir hale gelmek için her konunun ardından o konuyla ilgili çözümlü sorular çözünüz. Böylece soru çözümü esnasında takıldığınız yerleri çözüme bakarak farketme fırsatına sahip olursunuz. Çözümlü soruların bitmesinin ardından cevaplı sorulara geçiniz. Cevaplı sorularda hala takılıyorsanız farklı bir kaynaktan çözümlü soruları çözünüz. İki farklı kaynaktan da çözümlü soruları çözmeye çalıştınız ve takıldığınız noktalarda nasıl yaklaşmanız gerektiğini anladıysanız artık cevaplı sorularda devam etme zamanı gelmiş demektir. Cevaplı sorularda sizi zorlayan sorularda hemen pes etmeyiniz. Üstüne ciddi bir mesai ayırınız. Bolca düşünüp kafayı yormalısınız. Kafayı yormadan kendinizi geliştiremezsiniz. Çünkü ilk etapta tavsiyemiz kolay kaynaklardan başlamanız yönündedir. İkinci etapta ise seviye olarak daha zor kaynaklara başlamalısınız ve çıtayı giderek yükseltmelisiniz. Bu noktada üst limitinizin YGS-LYS geçmiş sorularını yada geçmişteki ÖSS-ÖYS sorularını çözebilir hale geldiğinizi görmeniz olduğunu unutmayınız. Hedefi yüksek öğrencilerimiz fire vermemek için en zor soru tarzlarına dahi kendilerine hazırlamak isteyecektir. Bu noktada süre kavramını hesaba katarak ilerlemeleri doğru olacaktır.

LYS Geometri konuları arasında YGS konularıyla birebir aynı başlık altındaki konuları öncelik listenize alınız. Çünkü YGS Geometri konuları çok fazla formül içermemektedir. Genellikle formüllerin çok fazla olduğu konikler konusu öğrencileri darlamaktadır. Bunun en önemli sebebi ise konikler konusunda çok sayıda formül bulunması ve bu formülleri doğru yerde nasıl uygulayacağınızı bilmenizin beklenmesidir. Bu sebepledir ki YGS geometri konularını ilk etapta hallettikten sonra uzay geometrisi ve analitik geometri konularını çalışmalısınız. Analitik geometri ve uzay geometrisi konuları formül içerseler dahi uygulamaları çok kolaydır. Gözünüzde büyüteceğiniz hiç bir şey olmadığını açıkça sizinle paylaşıyoruz. Sınava 2 ay kala konikler konusunu da çalışmaya başlayan öğrenciler LYS Geometri konularına hakim soruların tamamını çözebilir hale gelmiş demektir. Tüm öğrencilere başarılar dileriz.