LYS fizik konuları


LYS fizik konuları

AYT fizik konuları ilk sınav olan TYT fizik konularını da bilmeyi gerektirmektedir. Soruların yaklaşık %50 den fazlası ilk sınav yani TYT fizik konuları ile alakalı sorulardan gelmektedir. AYT fizik dersi özellikle elektrik, elektrik alan, manyetizma, manyetik alan, manyetik kuvvet, elektriksel kuvvet, elektromanyetik dalgalar, dalgalar, ses, modern fizik, radyoaktivite konularını da içermesi sebebiyle ezberlenmesi gereken formüller ve bu formüllerin soru çözümü üzerinde uygulamalarını içermektedir. Bu konularla alakalı soruların çözülebilmesi için öncelikle konuların tam anlamıyla anlaşılması gerekmektedir.

Konuları anlamak için okulda dersler tam konsantrasyonla dinlenmelidir. AYT fizik konularını anlamak için okulda dersler tam konsantrasyonla dinlenmelidir. Fakat bir çok öğrenci okulda da dersleri tam anlamıyla anlama konusunda sıkıntı yaşamakta hatta anlamadığı yerleri öğretmenlerine farklı sebeplerden sormamaktadır. O halde ikinci yönteme başvurulmalı yani konu anlatımlı videolar veya konu anlatımlı kitap gibi kaynaklar kullanılarak konunun anlaşılması sağlanmalıdır. Konunun tam olarak anlaşılıp anlaşılmadığı soru çözümlerinde gün yüzüne çıkacaktır. Bu süreçte en az 3 veya 4 farklı kaynaktan konu anlatımı çalışılmalı sonrasında çözümlü sorular incelenmelidir. AYT fizik dersi sınavı sayısal alanlardan hangisi olursa olsun tüm öğrencilerin en önemli derslerinden bir tanesidir. Bir öğrenci mühendis, eczacı, tıp fakültesi, diş hekimliği, matematik, fizik, kimya genetik veya diğer sayısal bölümlerden hangisinde tercih yapacak olursa olsun mutlaka Fizik dersi sınavında başarılı olmalıdır. Hele ki kaliteli üniversitelerin rekabetin yüksek olduğu bölümlerini tercih edecek olan öğrenciler mutlak suretle AYT fizik sınavında başarılı olmak zorundadır.

AYT Fizik Konuları Neler?

Fizik Bilimine Giriş

Madde ve Özellikleri

Hareket ve Kuvvet

İş, Güç ve Enerji I

Isı ve Sıcaklık

Elektrostatik

Elektrik ve Manyetizma

Basınç

Kaldırma Kuvveti

Dalgalar

Optik

Kuvvet ve Hareket

Tork ve Denge

Kütle Merkezi

Atışlar

Basit Makineler

Düzgün Çembersel Hareket

Basit Harmonik Hareket

Dalga Mekaniği

Atom Fiziğine Giriş ve Radyoaktive 

Modern Fizik ve Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları

AYT fizik konularına nasıl çalışılmalı?

AYT fizik konuları çalışıldıktan sonra ardından soru çözümüyle pekiştirilmelidir demiştik. Fakat AYT fizik konularına çalışmak uzun ve ciddiye alınması gereken bir süreçtir. TYT fizik konularından farklı olan kısmı, konu anlaşılmış olsa dahi içerdiği formüllerin hatırı sayılır miktarda fazla olması ve bu formüllerin uygulamalarının kolay oturmaması sebebiyle unutulmasına müsaade edilmemelidir. Sürekli tekrar edilmeli TYT fizik konuları ve AYT fizik konularının çalışılması birlikte yürütülmelidir. Sınav maratonunun son 3 ayına girilmiş olup temponuzun maksimum seviyede tutulması gereken zamana gelinmiş demektir. Size tavsiyemiz özel olarak bir destek alma imkanına sahip değilseniz mutlak suretle düzenli bir program nezdinde çalışmalarınızı düzenli tekrarlar ve olabildiğince farklı kaynaklardan soru çözümleriyle ilerletmeniz yönünde olacaktır. Geçmiş AYT Fizik sorularını çözmeyi de sakın ihmal etmeyiniz. Tüm öğrencilere başarılar dileriz.