TEOG sınavına nasıl çalışılır?


TEOG sınavına nasıl çalışılır?

TEOG orta okulun bitişiyle öğrencilerin iyi bir lise için 14 yaşlarında hazırlandıkları sınav. Öğrencilerin ilk karşılaştığı önemli sınav olduğu için nasıl bir çalışma programı izleyecekleri konusunda hem öğrenciler hem de veliler emin değil. Binlerce kişinin her soruyu doğru cevapladığı bu sınavda iyi bir liseye girebilmek için olabildiğince az yanlış yapmak gerekiyor. Bunun için de tüm konulara hakim olmak ve stressiz olmak gerekiyor. Hangi konudan hangi zorluk seviyesinde soru geleceğini bilemedikleri için öğrenciler her konuya en zor soruyu bekler şekilde çalışıyor ancak bazen de zamanları yetmiyor çünkü TEOG sınavının ilk aşaması okullar açıldıktan birkaç ay sonra gerçekleşiyor. Bu yüzden iyi planlanmış bir çalışma sistemi öğrencilerin başarısı için oldukça önemli.

TEOG sınavına nasıl çalışılmalı?

TEOG sınavına çalışmaya başlamak için okulların açılması beklenmemeli, 7. sınıfın sonunda bir süre tatil yapıp dinlendikten sonra öğrenciler çalışma programını yapıp harekete geçmeliler.

• Öğrenciler programlarını yaparken, konu çalışırken mutlaka bir öğretmenden destek almalılar. Kendi kendilerine yapacakları program eksik olabilir, konuları kendileri çalışmaları yanlış öğrenmeye ve zaman kaybına sebep olabilir.

• Öğrenciler programlarında her konuya gerektiği kadar zaman ayırmalı, test pratiği yapmayı ihmal etmemeliler. Girecekleri sınav test olduğu için test sistemine alışmalılar ve sürelerini verimli kullanmayı öğrenmeliler.

• Yıl içinde belirli aralıklarla ve sınava yaklaşıldığı dönemde bol bol deneme çözülmeli, deneme çözmek kendilerini ölçmek ve süre yönetmek konusunda öğrencilere oldukça faydalı olacaktır.

• Öğrenciler çözdükleri testlerde ve denemelerde yapamadıkları soruların mutlaka doğru çözümlerini öğrenmeliler, öğrenciler bunu genellikle ihmal ediyor ancak çözülen bütün soruları eksiklerinizi öğrenmek için çözüyorsunuz. Testteki yanlışlarınıza TEOG sınavında çıkabilecek sorular şeklinde bakıp en ufak detayı bile kaçırmamaya özen gösterin. 

• Stres sınavda dikkat hatalarına sebep oluyor, bu yüzden öğrenciler stresini yönetmeyi öğrenmeli. 

Öğrencisi TEOG sınavına hazırlanan bir veli ne yapmalı? 

• TEOG velisi şeklinde adlandırılan dizilerde gördüğümüz veliler abartı hareketleriyle öğrenciyi daha fazla strese sokuyorlar. Önemli bir sınav olduğunu biliyoruz ama hedeflenen liseden daha kötü bir liseye gitmek öğrencinin akademik hayatı için bir son değil. Önemli olan edindiği meslek ve iyi bir meslek için üniversite sınavına her lisede yeterli bir şekilde çalışabilir. İyi bir lisede olması elbette ki hem bulunduğu çevre bakımından hem de eğitim bakımından avantaj ancak daha kötü bir lisede biraz daha fazla çalışıp ayni seviyeye gelebiliyor öğrenciler. 

Sınav senesinde veliler öğrencilerin dikkatlerini dağıtacak şeylerden kaçınmalı. Öğrencinin ders çalıştığı zamanlarda eve misafir kabul etmemeli, gürültü yapmamalı. Yemek saatlerini öğrencinin programına göre ayarlanmalı. Özetle evin düzeni bu sene öğrenciye göre ayarlanmalı.