Özel okul mu devlet okulu mu?


Özel okul mu devlet okulu mu?

Öğrencilerin ve velilerin okul seçerken en çok ikilemde kaldığı konu: 'Özel okul mu yoksa devlet okulu mu seçmeliler?' Bu ayrım ilkokuldan başlayarak üniversiteye kadar devam ediyor. İkisinin de bazı avantajları ve dezavantajları var, veliler ve öğrenciler bunları düşünüp en doğru kararı vermeye çalışıyor. Okul tercihi hangi seviyede olursa olsun öğrencinin geleceğini doğrudan etkilediği için karar vermek bazen çok zor olabiliyor. Bu yazıda özel okul ve devlet okulu hakkında birkaç temel bilgi verip kıyaslamalar yapacağız.

Özel okulların ve devlet okullarının özellikleri neler?

Özel okulların ve devlet okullarının özellikleri neler onları ayrı ayrı bir ele alalım.

Özel okulların özellikleri neler?

Çoğunlukla her özel okulun birbirine benzer bir işleyişi var. Sadece gerekli eğitimi vermeyi değil, öğrenciyi bir adım ileri taşımayı vaat eden bu okullar daha fazla ders saatine sahip oluyor. İmkan bakımından sıkıntı çekmedikleri için teknolojiden olabildiğince faydalanıp derslerin daha akılda kalıcı olmasını sağlıyorlar. Genellikle daha az sayıda öğrenci olduğu için öğretmenlerin öğrencileri takip edip ilgilenmesi daha kolay oluyor. Özel okulların sosyal yönleri de çok yüksek. Sanata ve spora daha geniş bütçeler ayırabildikleri için birçok alanda ders verip öğrencilerin yeteneklerini keşfedebiliyor ve destekliyorlar. Öğrencilere okul dışında da etkinlik seçenekleri sunup daha sosyal ve kendilerine yetebilen bireyler yetiştirmeyi hedefliyorlar. 

Devlet okullarının özellikleri neler?

Devlet okulları öğrencilerin bulundukları kademede gerekli ve yeterli eğitim, öğretim almasını sağlıyor. Çoğunlukla tecrübeli ve sınavla seçilmiş öğretmen kadrosuna sahip olduğu için öğretmenler öğrencilere hitap edebiliyor. Devlet okullarında imkanlar kısıtlı olsa da yeterince kullanılıp öğrencilerin konuyu anlaması sağlanıyor ve belirli aralıklarla öğrenciler ölçülüyor. Devlet okulunun sunduğu tüm imkanlara öğrenciler ücretsiz bir şekilde ulaşabiliyorlar.

Özel okullar ve devlet okulları arasındaki farklar neler?

1) Özel okullara büyük bütçeler ayrılması gerekirken devlet okulları ücretsiz.
2) Özel okulların teknolojik imkanları daha iyi olduğu için derslerin anlaşılma süresi daha kısa oluyor.
3) Özel okulların sosyal yönü daha gelişmiş olduğu için öğrenciler daha öz güvenli ve sosyal yönü güçlü bireyler olarak yetişiyor.
4) Devlet okullarındaki ders saati uzmanlar tarafından hesaplanıp yeterli görülmüştür, özel okullarda daha fazla ders saati olması öğrencilerin günün çoğunu okulda geçirmesine ve bunalmasına sebep olabiliyor.
5) Özel okulların spor ve sanat yönünde daha fazla seçenek sunuyor olması bazı öğrencilerin zamanı verimli kullanamamasına ve derslerine gerekli emeği gösterememesine sebep oluyor.
6) Özel okullar yabancı dile daha geniş süreler ayırıp, daha iyi kitaplarla çalışıyor ve bazıları o dilin konuşulduğu ülkelerden öğretmen getirtip öğrencilerin dili daha iyi öğrenmesini sağlıyor.