LGS matematik konuları


LGS matematik konuları

LGS matematik konularının listesini hemen alt paragrafta verdikten sonra matematik derslerinde karşılaşılan zorlukları kolay yoldan  aşma tekniklerinden bahsedeceğiz.

LGS matematik konuları ve soruları sınavın en belirleyici dersi olduğu için mutlaka önem vermeniz gerekli. LGS matematik sınavı LGS 'de en belirleyici sınav konumunda olduğunu unutmayın.

LGS matematik konularını inceledikten sonra aşağıda sizin için yazmış olduğumuz önerileri de okumanızda fayda var.

LGS matematik sınav konuları

LGS çalışma süreci öğrencilerin tempolu çalışmaya başladıkları ilk dönemeçtir. Bu sebeple öğrencilerin mental yapısı da göz önüne alınarak en doğru ve bireye özgü çalışma stratejileri belirlenmelidir. Arzumuz öğrencileri kaybetmek değil kazanmak olmalı. En doğru yöntemin bireye özgü strateji belirledikten sonra profesyonelce çözüme kavuşturulması olduğunun farkında olmak gerekir. Bu süreçte velilerimiz ve öğrencilerimize ders desteğinin yanı sıra profesyonel eğitim koçluğu hizmeti de sunuyoruz. LGS sürecindeki öğrencilerin aynı zamanda ergenlik dönemine de yeni adım attıklarını hesaba kattığımızda bu sürecin bir diğer taraftan duygusal geçiş süreci olduğu bilinciyle hassasiyetlerinin farkında yaklaşımlarda bulunmak gerekir.

8. sınıf 1. dönem matematik konuları

Çarpanlar ve Katlar

Üslü İfadeler

Kare köklü İfadeler

Veri Analizi

Basit Olayların Olma Olasılığı

Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler

8. sınıf 2. dönem matematik konuları

Doğrusal Denklemler

Eşitsizlikler

Üçgenler

Eşlik ve Benzerlik

Dönüşüm Geometrisi

Geometrik Cisimler

LGS matematik konuları nasıl çalışılmalı

LGS matematik konularının her birine ayrı ayrı nasıl çalışılması gerektiğini izah edelim. İlk adım konu anlatımı kısmının tamamlanması, varsa ön koşullu konuların yani birbirini bağlayan konulardan ilkinin öğrenilmesi sonra ikinci konunun öğrenilmesi şeklinde olmalıdır. İkinci adım ise çözümlü sorularla soru çözümüne başlamak olmalıdır. Üçüncü adım soru kitaplarından sorular çözmek olacaktır. 

LGS matematik konuyu anlama sorunu nasıl aşılabilir?

Konu anlatımı özel öğretmen desteğiyle olabileceği gibi, konu anlatımlı video, konu anlatımlı kitap yardımıyla da yapılabilecektir. Konu anlatım kısmını bu farklı yöntemlerden bir veya bir kaç tanesini uygulayarak başarılı bir şekilde halleden öğrencimiz artık soru çözümüne başlayabilecek hale gelmiş demektir. Soru çözümlerine de yine çözümlü sorularla başlamak doğru bir teknik olacaktır. Doğru öğretmenden özel ders almak öğrencinin anlamadığı yerlerde ya da takıldığı sorularda anında dönüt alabilmesi, enerjisinin maksimum seviyeye çıkabilmesi, gerçekten kısa zamanda anlayabildiğini gözlemlemesi ve buna binaen öz güven patlaması yaşayıp şevkle ve istekle ders çalışma arzusunu geliştirmesi açısından çok faydalıdır. 

Çarpanlar ve katlar konusu LGS sınavı sürecinde çalışılması gereken ilk konudur. Bu konuda başarılı olmak hatta ve hatta matematiğin tüm konularında başarılı olabilmek için çarpım tablosunu ezbere ve anında cevaplayacak derecede bilmek ilk adımdır. Çarpım tablosunu düşünerek cevaplayan ya da parmaklarıyla sayarak çarpma bölme toplama çıkarma yapmaya çalışan öğrencilerin öncelikle bu mevzuyu aradan çıkarmaları gerekir. İkinci adım ise halen konuya olmadan önce tam sayılar, pozitif ve negatif sayılar ve tam sayılarda dört işlem konularını a dan z ye bilmeleri gereklidir. Bu konular öğrenciler için anlaşılması çok vakit almadan halledilebilecek fakat öğrenilmesi elzem olan konuların başında gelmektedirler. Bu iki önemli mevzu başarıyla tamamlandıktan sonra artık çarpanlar ve katlar konusuna başlanabilir hale gelinmiş demektir.

İkinci konumuz üslü ifadeler konusudur. Bu konuya çalışmaya başlamak için artık gerekli olan ön koşullar tamamlanmış demektir. Yapılacak en uygun teknik konu anlatımı ve soru çözümü yapmaktır. Konu anlatımı kısmının tamamlanması yukarıda bahsettiğimiz şekilde olacaktır. 

Üçüncü konumuz kare köklü ifadeler konusudur. Kare köklü ifadeler konusunu tam manasıyla anlamak için çarpım tablosu ve üslü ifadeler konularının tam anlamıyla öğrenilmiş olması gereklidir. Bu iki mevzu halledildikten sonra konumuzla ilgili konu anlatım kısmını ve soru çözüm işlemlerini belirtmiş olduğumuz şekilde tamamlayan öğrenciler başarıya adım adım yürüyeceklerdir. 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üç konu ile ilgili gereken çalışmalar yapıldıktan sonra kalan işlem olabildiğince çok fazla kaynaktan bolca soru çözmek olamalıdır. Robert Koleji veya eşdeğer okulları kazanmalarını sağladığımız öğrencilerimiz en az 9 farklı kaynaktan soru çözmektedir. Bu durum size vermiş olduğumuz önemli bir tüyodur. Bunun dışında her kim size kısacık çalışma yaparak en kaliteli okullardan birini kazandığını söylerse biliniz ki gerçeği yansıtmayan doğru söylemeyen insanlarla bir aradasınız.

LGS matematik sınavlarına bu sistemle çalışan öğrenciler aynı zamanda lise hayatında özellikle 9. sınıfta matematik derslerinde çok rahat etmektedirler. Biz size yıllardır var olan gerçekleri istatistiki datalarla sunuyoruz. Mutlu bir gelecek için şimdi biraz dişinizi sıkmanız yeterlidir. Bilinmesi gereken gerçek şudur ki yapılan bu liselere giriş sınavı çalışmalarının ya da en kaliteli liselerden bir tanesini kazanmak için verilen tüm bu emeklerin yegane gayesi iyi hatta en iyi üniversitelerden birinde ilgi duyduğunuz, hoşlandığınız bir bölümü kazanmak içindir. Eğer siz şimdiden hafif tempo bu sürece girerseniz bu güzel sonuçlar baki olacaktır. Fakat siz üniversite sınavına son yıl çalışırsanız ya da LGS sınavlarına birkaç gün kala çalışırsanız hem kendinizi, hem ailenizi hem de size değer veren herkesi üzmüş olacaksınız. Biz falcı değiliz fakat işimiz bu yıllardır binlerce öğrenciye birebir ders veriyor onlara özel eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Hangi tempodaki öğrencinin nereyi kazanabileceğini üç aşağı beş yukarı kestirebiliyorsak, size tüm bu tavsiyeleri veriyorsak bunun tek sebebinin tek işimizin öğrenci yetiştirmek, birebir ders veren öğretmenlik yapıyor olmaktan kaynaklı olmasındandır.

LGS sınavlarının nisan ayında yapılan ikinci ayağında öğrenciler ilk LGS konularının yanı sıra  yeni konulardan da sorumludurlar. Bu sebeple ikinci LGS sınavına hazırlanırken periyodik olarak ilk LGS konularından da ara ara soru çözmek çok önemlidir. Konular unutulmamalı belli noktalarda eksiklikler oluşmasına fırsat verilmemelidir. LGS matematik konularının birincisi olasılık konusudur. Olasılık konusunda da aynı şekilde çalışma yönergemize uyulması gerekmektedir. Olasılık konusu dört işlem bilen ve konuyu anlamış ekstra soru çözümleriyle konuyu pekiştirmiş öğrencilerimizin cevaplayabileceği sorularla doludur. 

Üçgenler konusu yeni bir konudur. Bu konuda ilk etapta üçgenler konusuyla ilgili temel kavramlar öğretilir. Üçgenlerde açı, kenar ilişkileri konuyu kavrama adına ilk öğrenilmesi gereken unsurlardır. Üçgenler konusunun tam manasıyla pekişmesi için belki diğer konulardan daha fazla soru çözülmelidir desek yeridir. Çok soru çözün dememizin en temel sebebi konunun zor olması sebebiyle değil tüm varyasyonları görmeniz amacıyladır. Hatta belirtmek isteriz ki üçgenler konusu LGS matematik konuları içerisinde anlaşılması en kolay konulardan bir tanesidir. Hemen ardından dönüşüm geometrisi konusunu da öğrenmeniz çok vaktinizi ve enerjinizi almayacaktır.

Cebirsel ifadeler ve özdeşlik konusu çarpanlar ve katlar konusunu, üslü ifadeler ve kare köklü ifadeler konularını kapsayan en önemli konulardan bir tanesidir. Bu sebeple en önemli ve de ciddiye alınması gereken konulardan bir tanesi olmakla kalmıyor, LGS sınavında eleyici soruların gelebildiği konulardan bir tanesi olma özelliği taşımaktadır. Çalışma yönergemize göre konu anlatımı ve soru çözümlerini tamamlayan öğrencilerimiz bu konu da dahil olmak üzere başarılı sonuçlar almaya devam edeceklerdir. 

Eşlik ve benzerlik konusunun anlaşılabilmesi genel manada üçgenler konusunun anlaşılmış olması ön koşulunu içerisinde barındırmaktadır. Eşlik ve benzerlik konusunun temelinde bir şeklin fotokopik olarak büyültülüp küçültülmesi ve/veya döndürülmesi yatmaktadır. Bu mantığı kavrayan ve çarpım tablosunu bilen her öğrencinin soruları doğru yanıtlaması kaçınılmaz bir gerçek olacaktır. Tekrar vurgulamak istediğimiz konu ise çalışma yönergemizi bu konu dahil tüm konularda uygulamanız yönündedir. 

Denklem sistemleri konusu öğrencilerin çalışmaktan hoşlandıkları konulardan bir tanesidir. Çalışma stratejilerimizi düzgün bir şekilde takip ettikten sonra kolaylıkla başarılı olunacaktır. Eşitsizlikler konusu ise denklem sistemlerini anlayan bir öğrenci için çok basit bir şekilde anlaşılacak konular arasında yerini almaktadır.