LYS MF-1 MF-2 MF-3 MF-4 puan türleri nedir?


LYS MF-1 MF-2 MF-3 MF-4 puan türleri nedir?

LYS MF 1, MF 2, MF 3, MF 4 puan türlerini belirleyen ders kat sayılarını bilmeden ders çalışmak ne kadar yanlış ise hangi bölümü okumak istiyorsanız o bölümün hangi puanla aldığını bilmemekte büyük bir hatadır. LYS MF puan türlerini ve tercih edebileceğiniz bölümleri dikkatlice okuyup ona göre bir çalışma programı çıkarın.

Sayısal başka bir deyişle Fen Bilimleri alanlarında tercih yapmayı düşünen öğrencileri ilgilendiren LYS sonrasında hesaplanan yerleştirmeye esas puan türleridir. LYS sonrası sayısal alanlarda MF1, MF2, MF3 ve MF4 puanıyla öğrenci alan bölümler ve bu puan türlerinin nasıl hesaplandığı bilgilerini sizinle paylaşıyor olacağız. Bu noktada en çok merak edilen konu ise hangi ders ne kadarlık etkiye sahiptir şeklinde sorular olmaktadır. Yani örnek olarak Fizik testi MF3 puan türünde yüzde kaç etkiye sahiptir? Şeklindeki soruların cevaplarını sizinle paylaşıyoruz.

LYS MF-1 MF-2 MF-3 MF-4 puan türleri nedir ve hangi bölümler tercih edilebiliyor?

LYS MF 1 puan türü; Matematik mühendisliği, Matematik öğretmenliği, İlköğretim matematik öğretmenliği gibi matematikle ilgili bölümler, Aktüerya, Bilgisayar Bilimleri ve Astronomi bölümlerinden birini tercih etmek isteyen öğrencileri ilgilendiren puanlama türüdür. 

LYS MF 1 puanlama türünde hangi ders yüzde kaç etkiye sahiptir?

YGS – Türkçe %11

YGS – Sosyal Bilimler %5

YGS – Matematik %16

YGS – Fen Bilimleri %8

LYS – Matematik %39

LYS – Fizik %10

LYS – Kimya %6

LYS – Biyoloji %5

LYS MF 2 puan türü; Fizik, Fizik Öğretmenliği, Kimya, Biyoloji, Biyoloji Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinden bir tanesini tercih edecek öğrencilerin puanlarının nasıl hesaplanacağına ilişkin bilgiler aşağıdadır. Bu bölümlerden bir tanesini tercih etmek isteyen öğrenciler hangi dersin kendisi için daha çok yüzdelik puan getirisi olduğunu bilmesi halinde avantaj yakalaması mümkündür. 

LYS MF 2 puanlama türünde hangi ders yüzde kaç etkiye sahiptir?

YGS – Türkçe %11

YGS – Sosyal Bilimler %5

YGS – Matematik %11

YGS – Fen Bilimleri %13

LYS – Matematik %23

LYS – Fizik %13

LYS – Kimya %12

LYS – Biyoloji %12

LYS MF 3 puan türünde tercih yapılacak bölümler; Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Biyokimya Bölümü, Fizyoterapi ve Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümlerden bir tanesini tercih etmek isteyen öğrenciler kendilerine en çok puan getiren testleri bilmeleri halinde sınav stratejisini de ona göre belirleyeceklerdir. Hedefler belirli olarak sınava girmek sınavlarda zamanın çoğunluğunu hangi teste ayırmanız gerektiği konusunda da size avantaj sağlayacaktır.

LYS MF 3 puanlama türünde hangi ders yüzde kaç etkiye sahiptir?

YGS – Türkçe %11

YGS – Sosyal Bilimler %7

YGS – Matematik %11

YGS – Fen Bilimleri %11

LYS – Matematik %18

LYS – Fizik %13

LYS – Kimya %14

LYS – Biyoloji %15

LYS MF 4 puan türüyle öğrenci alan genel bölümler; Mühendislik Fakültesi programları ve Teknik programlar olarak belirlenmiştir. Bilgisayara Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği gibi bölümlerden birini tercih edecek öğrenciler MF 4 stratejisine göre hareket etmelidirler. 

LYS MF 4 puanlama türünde hangi ders yüzde kaç etkiye sahiptir?

YGS – Türkçe %11

YGS – Sosyal Bilimler %6

YGS – Matematik %14

YGS – Fen Bilimleri %9

LYS – Matematik %33

LYS – Fizik %13

LYS – Kimya %9

LYS – Biyoloji %5